پروتز دندان

پروتز دندان چیست؟


پروتز دنـــدان یعنی جـــــایگزین کردن مشـــــابه مصنـــــوعی دنــــدان یا جزئی از دندان به جای آن است. پروتز دندان در حالت کلی، به دو نوع پروتز ثابت و متحرک تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی هر یک از آنها و معرفی انولع مختلف هر یک از پروتز ها می پردازیم.

پروتز ثابت دندان

پروتز ثابت دندان یکی از انواع مختلف پروتز ها می باشد که معمولا به نام عمومی روکش دندان در بین افراد جامعه شناخته می شود. در پروتز ثابت، بیمار نمی تواند آن را از دهان خارج کند پروتز ثابت می تواند بر روی ایمپلنت یا دندان فرد کار گذاشته شود.

پروتز دندان، همان دندان مصنوعی یا تعویض دندان می باشد. پروتز ها انواع مختلفی دارند، از روکش های ساده ای که برای کمک به ترمیم یک دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد تا پروتزهای کامل دندان که برای جایگزینی کامل یک دندان مورد استفاده است که این نوع پروتزها همان دندان مصنوعی هستند. پروتز متحرک و پروتز ثابت دندان به منظور زیبایی و همچنین برای درمان بیمار توسط دندانپزشک استفاده می شود. افرادی که هنگام گاز گرفتن چیزی با مشکل مواجه می شوند و همچنین به دلیل نداشتن یک دندان یا ظاهر جسمانی نامناسبی که به خاطر نداشتن دندان پیدا کرده اند، از دیگران خچالت می کشند، نیاز به پروتز دندان خود دارند. در چنین شرایطی دندانپزشک با تعویض کردن دندان و سفید کردن آن( که اصطلاحا به آن بلیچینگ گفته می شود) باعث زیبا شدن دندان فرد می شود.


روکش تک واحدی دندان


نیاز دندان به روکش زمانی احساس می شود که ساختار دندان به دلایلی ضعیف شده باشد و نیاز به حفاظت توسط روکش دارد و یا دلایل زیبایی باعث شده است که فرد دندانخود را روکش کند. همچنین گاهی مواقع ممکن است به دلیل نقص عملکرد دندان ( مشکلات فانکشنال ) ، روکش باعث جویدن بهتر فرد می شود.


بریج دندان


بریج دندان، یکی دیگر از انواع پروتز دندان می باشد. در این نوع پروتز ، زمانی که فرد یک یا تعداد بیشتری از دندانهای خود را از دست داده و در عین حال هنوز حداقل یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دندان از دست رفته وجود داشته باشد، می تواند از بریج دندان استفاده کند. به این صورت که با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان ، یک پل یا همان بریج بین دندان های پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شده و دوبارهقابلیت جویدن و زیبایی خود را به دست آورد .

روکشهای دیجیتالی

در کلینیک دکتر ارسام ذاکرجعفری کلیه پروسه ساخت روکشهای ثابت به صورت دیجیتال انجام میشود
بدین صورت که پس از آماده سازی دندانها از سطح دندان توسط اسکنر اسکن دیجیتالی تهیه میشود و روکش داخل دستگاه میلینگ در لابراتوار ساخته و طی مدت کوتاه تحویل مراجعه کننده عزیز میگردد
استفاده از روش دیجیتال علاوه بر سرعت ، دقت کار را بسیار افزایش میدهد . لازم به ذکر است طراحی روکش ها در فضای مجازی این امکان را به ما میدهد که روکشی فوق العاده زیبا از لحاظ فرم و شکل و منحصر به فرد برای دهان شما ساخته شود.

Call Now Button